Rokodelska razvojna delavnica česanja volne

07.05.2014

V okviru LEADER projekta Bogastvo babičine skrinje se zainteresirani udeleženci rokodelskih razvojih delavnic učijo starih, tradicionalnih rokodelskih tehnik.

Med njimi je tudi česanje volne, ki se tesno povezuje s predenjem volne na kolovrat. Česanje domače ovčje volne poteka s pomočjo gredeš oziroma grebena z česanje volne. Za namene delavnic in pridobivanja teh starih znanj smo obnovili star greben, ki nam ga je dobrodušno podaril g. Jože Potočnik iz Selc. Zobce na krtačah in usnjene bleke pa je obnovil g. Bogdan Ambrožič iz Ljubnega, ki hrani stroj iz sredine  19. stoletja za izdelavo zobcev za gredeše. Izjemna zgodovina njegovih prednikov, inovativnost in iskanje novih rešitev inovatorja Matevža Ambrožiča, pa ima učinek tudi po dobrem stoletju, saj so zobje za gredeše izdelani prav na tem, še delujočem stroju.

S pridobljenimi pripomočki nas bo tehnike česanja oziroma krtačenja ali mikanja volne učila Katarina Jelenc iz Bukovščice. S tehniko usmerjanja volnenih vlaken pred predenjem se bomo pripravile na naslednjo delavnico predenja volne na kolovrat.

Srečamo se v soboto, 10.5.2014, ob 14.uri na Bukovščici 17. Prijave na delavnico pa so obvezne.

Vsem sodelujočim rokodelskim mojstorm se iskreno zahvaljujemo za pripravljenost na sodelovanje, širjenje svojega rokodelskega znanja in vedenja o preteklosti.

Delavnica je brezplačna, saj  je sofinancirana iz EU kmetijskega sklada za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje (http://ec.europa.eu/agriculture/rurdev/index_sl.htm), nacionalnih sredstev in sredstev občin Gorenja vas - Poljane, Žiri, Škofja Loka, in Železniki.

  • http://ec.europa.eu/agriculture/rurdev/index_sl.htm