Večer etnografskega filma: ROKODELSTVO VČERAJ, DANES IN JUTRI

18.09.2014

8. oktober 2014, 18.00 – 21.00, Kristalna dvorana Sokolskega doma, Škofja Loka

V okviru čezmejnega projekta DUO Kunsthandwerk, katerega cilj je promocija rokodelskih dejavnosti v čezmejnem prostoru Slovenije in Koroške, so v njem sodelujoči projektni partnerji posneli devet etnografskih filmov.
Filmi prikazujejo naslednje tradicionalne rokodelske veščine in dejavnosti: pletenje iz ličja, šibja in rogoza, oblikovanje gline in porcelana, pridelavo in obdelavo lanu v Davči, ročno izdelavo in vezavo knjig, izdelovanje škafa, izdelovanje šintelnov, postavljanje plota in izdelovanje koroške butare – presneca.
Na večeru etnografskega filma bomo predstavili izbor filmov iz vseh v projektu sodelujočih regij: slovenske in avstrijske Koroške, Obsotelja in Kozjanskega ter Škofjeloškega. Filmi prikazujejo rokodelke in rokodelce, ki s prenosom znanja rokodelskih veščin ohranjajo bogato kulturno izročilo naših prednikov.

Program večera etnografskega filma:

18.00: Uvodni pozdrav in predvajanje 1. sklopa filmov

OBSOTELJE IN KOZJANSKO  – PLETARSTVO NA SOTELSKEM (17 min)
Dokumentarni film PLETENJE IZ LIČJA, ŠIBJA IN ROGOZA  prikazuje postopke izdelave uporabnih predmetov iz treh različnih naravnih materialov – vrbovega šibja, ličja in rogoza. S pomočjo domišljenih, vsakokratnemu gradivu prilagojenih pletarskih tehnik tako pripoveduje zgodbo o ustvarjalnosti človeka in njegovi sposobnosti sobivanja z naravo. Izpod rok štirih rokodelcev nastanejo trije pletarski izdelki. Vida Antolinc iz ličja izdela cekar, Zdenka Pulko iz šibja ustvari košarico za kruh, cekar iz rogoza pa izdelata Matija in Nataša Fištrek (iz besedila Irene Roškar, Zavod za kulturo, turizem in razvoj Rogatec).

KOROŠKA REGIJA – OBLIKOVANJE PORCELANA IN GLINE (21 min)
Glina je naravni material, ki ga je človek že od nekdaj uporabljal za izdelavo različnih predmetov, od posod do nakita. Najprej ga je obdeloval ročno, pozneje tudi s pomočjo lončarskega vretena. Tehnik in tehnologij oblikovanja gline je veliko, od prostoročnega oblikovanja predmetov iz gline, oblikovanja na vretenu pa do vlivanja tekoče gline v kalupe. V dokumentarni film OBLIKOVANJE PORCELANA IN GLINE smo ujeli dve zgodbi oziroma tehniki oblikovanja gline rokodelk Marije Rudolf in Ane Marije Juvan (iz besedila Katarine Žagar, Podjetniški center Slovenj Gradec).

ŠKOFJELOŠKO OBMOČJE  – PRIDELAVA IN OBDELAVA LANU V DAVČI (17 min)
V dokumentarnem filmu OD SEMENA DO PLATNA je zajeto celoletno delo pridelave in obdelave lanu. V preteklosti je bilo platnarstvo na Škofjeloškem med bolj pomembnimi gospodarskimi panogami, po drugi svetovni vojni je začelo izgubljati svoj gospodarski pomen, v vasi Davča pa se je  tradicija pridelave lanu ohranila do današnjih dni; Davčarji so tako ena redkih vaških skupnosti, ki to tradicijo še ohranja. Stari mojstri in mojstrice so znanje prenesli na mlajše generacije, veliko zaslugo za ohranjanje tradicije platnarstva pa ima tudi Turistično društvo Davča. Prava vrednost dokumentarnega filma OD SEMENA DO PLATNA je v »platneni zgodbi«, ki so jo zapisali stari davški mojstri in mojstrice ter jo pripovedujejo mlajšim generacijam (iz besedila Katke Žbogar in Katarine Sekirnik, Rokodelski center DUO Škofja Loka, RAS d. o. o.).

19.00: Diskusija in pogovor s soustvarjalci filmov

19.20: Odmor

19.30: Predvajanje 2. sklopa filmov

OBMOČJE  JUŽNE KOROŠKE (CELOVEC) – ROČNA IZDELAVA PAPIRJA (12 min)
Upokojena učiteljica Cili Regouz se z ročno izdelavo papirja ukvarja od leta 1985, ko se je v Švici udeležila enotedenskega tečaja. Ker želi čim več materiala reciklirati, za izdelavo papirja uporablja predvsem star časopisni papir in odpadno kartonasto embalažo, kupi pa barvaste papirnate prtičke in belo celulozo v obliki plošč. Posebnost rokodelkinega ustvarjanja je v uporabi rastlin, ki s svojimi barvili papir obarvajo. V dokumentarnem filmu ROČNA IZDELAVA PAPIRJA spoznamo postopke te rokodelske ustvarjalnosti (iz besedila Irene Destovnik, Slovenska prosvetna zveza, Celovec).

OBMOČJE  JUŽNE KOROŠKE (CELOVEC) – POSTAVLJANJE PLOTA (33 min)
Plotove so v Selah postavljali pred začetkom spomladanske paše. V gozdu so za kole nasekali smrekov ali macesnov les, za obroče, »rinče«, pa tanjše smrekove veje. Vsako leto so izdelali po tisoč in več »rinkov«. Za plot so uporabili krajnike, ostanke po razrezu hlodovine. V filmu Franci Mak, p. d. Kuheljnov iz Sel, prikazuje delovne postopke: žaganje lesa za kole, nabiranje smrekovih vej, pletenje »rinkov«, zabijanje kolov in postavljanje plota (iz besedila dr. Naška Križnarja in Martine Piko-Rustia, Slovenski narodopisni inštitut Urban Jarnik, Celovec).

20.15: Diskusija in pogovor s soustvarjalci filmov

Po uradnem delu sledi neformalno druženje.

Vljudno vabljeni, da se nam pridružite pri ogledu etnografskih filmov, ki pišejo zgodbe mojstrov rokodelcev in posameznih rokodelskih veščin …

Sodelujoči pri nastajanju etnografskih filmov:

Podjetniški center Slovenj Gradec d. o. o.
Razvojna agencija Sora d. o. o.
Mestna občina Slovenj Gradec
Javni zavod za kulturo, turizem in razvoj občine Rogatec
Slovenska prosveta zveza, Celovec
Slovenski narodopisni inštitut »Urban Jarnik«, Celovec
Krščanska kulturna zveza, Celovec
Invida d.o.o.
Kultura 21, ZRC SAZU, Avdiovizualni laboratorij in dr. Naško Križnar 

  • Postavljanje plota, Slovenski narodopisni inštitut Urban Jarnik, Celovec in dr. Naško Križnar
  • Pridelava in predelava lanu v Davči: Od semena do platna, Razvojna agencija Sora - Rokodelski center DUO Škofja Loka in Invida d.o.o.