Rokodelstvo, ki povezuje...

08.05.2015

V torek, 5.5.2015, smo odprli razstavo Razkrite roke, ki ima dolgo zgodbo, a se še zdaleč ni zaključila.

Ideja Razkritih rok se je razvila v skupini Oloop in v letu 2011 se je začel prvi projekt, ki se je dve leti po začetku nadaljeval v projekt Razkrite roke 2. Pomembnih rezultatov aktivnosti projekta ne bi bilo brez dveh glavnih akterjev (skupine Oloop in človekoljubnega dobrodelnega društva Up Jesenice) in skupine močnih žensk, ki so opozorile, kako pomembno vlogo ima rokodelstvo pri povezovanju, v skupnosti in pozitivnem vplivu na posameznika v njej. (Več o projektu na http://www.razkriteroke.si/)

Skupina Oloop povezuje tri oblikovalke, umetnice in producentke – Katjo Burger, Tjašo Bavcon in Jasminko Ferček. Skupina je prisotna tako doma kot v tujini in aktivna na različnih področjih vizualnega ustvarjanja. Od produktnega oblikovanja, oblikovanja prostorskih postavitev do tekstilne umetnosti, hkrati vodi izobraževanja, delavnice ter oblikovanje povezuje z družbeno angažiranimi projekti. Eden takih so Razkrite roke. Njihovo ustvarjanje zaznamuje raziskovanje in posodabljanje tradicionalnih, ročnih tehnik izdelovanja in obdelave tekstila. Svoje široko polje ustvarjanja pa vklapljajo v lokalno – z uporabo naravnih lokalnih materialov in sodelovanjem z lokalnimi skupinami ljudi. Želja po angažiranem delovanju v družbi jih je pripeljala na Jesenice, kjer so začele sodelovati z migrantkami iz bivših jugoslovanskih republik...

Tam pa so se niti spletle s Človekoljubnim dobrodelnim društvom Up Jesenice, ki se ukvarja s povečevanjem socialne vključenosti in vzpostavljanju aktivne družbe. To dosegajo z izobraževanji in socialnovarstvenimi aktivnostmi, ki temeljijo na principih vseživljenjskega učenja in dobrih medosebnih odnosih. Tudi društvo UP zaznamujejo ženske sile, med pomembnejšimi delo Faile Pašić Bišić in Edine Mehić Silić.   

V projektu Razkrite roke in nastajanju izdelkov je sodelovalo 24 žensk različnih starosti in narodnosti – Bošnjakinje, Srbkinje, Makedonke, Kosovke in Slovenke. Vse dobro podkovane z znanjem tradicionalnih rokodelskih tehnik obdelave tekstila, so s sodelovanjem z oblikovalsko skupino Oloop ustvarile sodobno oblikovalne uporabne volnene izdelke – copate, blazine in nakit.

Projekt Razkrite roke ima poleg estetskega še en izjemno pomemben poudarek. Tekstilno ročno delo, ki je bilo od nekdaj predvsem ženska domena, je v svojem bistvu povezujoče in medgeneracijsko. Nedvomno ima mnogo pozitivnih učinkov na posameznika in posledično celotno skupnost – izboljšuje psihično počutje, krepi občutek pripadnosti, lastne in kolektivne identitete, zadovoljuje potrebo po koristnosti, omogoča druženje, dodaten zaslužek in še mnogo več…  

Toplo vas vabimo, da si izdelke Razkritih rok ogledate v živo in morda toplino, ki jo izžarevajo odnesete tudi domov…

Razstava je na ogled do 29. maja 2015.

  • Foto: Oloop
  • Foto: Oloop
  • Foto: Oloop
  • Foto: Oloop
  • Foto: Oloop
  • Foto: Oloop
  • Foto: Rokodelski center DUO Škofja Loka
  • Foto: Rokodelski center DUO Škofja Loka
  • Foto: Rokodelski center DUO Škofja Loka
  • Foto: Rokodelski center DUO Škofja Loka
  • Foto: Rokodelski center DUO Škofja Loka